StartUp – Czym jest

StartUp – Czym jest

startup

Dobry startup rozpoczyna się od kreatywnego pomysłu. Dzięki niemu, można podjąć działania, które krok po kroku mogą urzeczywistnić zrealizowanie marzenia o własnym biznesie. Jednak czym tak naprawdę jest startup? Jakie są mocne i słabe strony takiej działalności? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i poznaj przykłady, w których startup pomógł przynieść upragnione zyski.

Czym jest startup?

Wyróżnia się co najmniej kilka definicji tego pojęcia. Jednak najprościej rzecz ujmując start up jest to pewien etap przejściowy praktycznie każdego przedsiębiorstwa czy firmy. Najważniejsze jednak jest to, że start up jest całkowicie nowo powstałą organizacją, której głównym zadaniem jest poszukiwanie modelu biznesowego, którym będzie mogła się zająć. Fundamentalne jest założenie zakładające, że przyjęty model ma doprowadzić do rozwoju i zdobycia oczekiwanych zysków. Start up ma charakter tymczasowy – jego działalność jest dosyć krótka. Wyróżnia się przy tym innowacyjnością i chęcią rozwoju, a założenie go niesie ze sobą pewne ryzyko, które warto podjąć.

Startup – blaski i cienie

Startup – tak jak wszystko ma swoje mocne i słabe strony. Jednak do jego założenia tak naprawdę potrzeba jedynie dobrego pomysłu, czasu i odpowiedniej dozy cierpliwości. Koszty wystartowania z takim projektem są stosunkowo niskie, a środki na sfinansowanie można zdobyć na wiele różnych sposobów. Mało tego startup pozwala zdobyć cenne doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości, w przypadku zajmowania się bardziej rozwiniętym przedsiębiorstwem. Dużą zaletą jest także to, że startup może odnieść sukces i stać się naprawdę dochodowym biznesem. Jednak nie każdy start up jest skazany na sławę i rozgłos. Jest to inwestycja, która niestety może wiązać się z utratą pieniędzy, czasu i włożonej pracy. Jednak jak wiadomo – nie przekonasz się jaki los będzie miał Twój startup, jeśli nie spróbujesz.

Skąd wziąć pieniądze na startup?

Są różne źródła finansowania tego rodzaju projektów. Najczęściej osoby zakładające start up korzystają z własnych środków lub z: pomocy aniołów biznesu oraz inwestorów zewnętrznych, dotacji z urzędów pracy, kredytów bankowych, dotacji z Unii Europejskiej. Dużą rolę w procesie wejścia na rynek nowych przedsiębiorstw odgrywają również tak zwane inkubatory przedsiębiorczości.

Startup – najpopularniejsze przykłady

Oto najbardziej znane projekty tego typu:
• Dice + – biznes polegający na produkcji kostek do gry.
• Estimote – jeden z najbardziej znanych polskich start upów w Stanach Zjednoczonych.
• Voacabla – program do nauki języków obcych.
• Audioteka – oferowanym przez nią produktem są książki, które można słuchać.
• Szumiś – zabawka, która jednocześnie jest wydającym szum urządzeniem, które uspokaja małe dzieci.
• Shorte.st – platforma służąca do skracania linków.

Jeśli posiadasz oryginalny pomysł na startup nie zwlekaj już ani chwili dłużej. Wzoruj się na najpopularniejszych przykładach tego rodzaju działalności, rozwiń swój niepowtarzalny biznes i czerp z niego jak największe korzyści. Sam zobaczysz, że było warto.

Have your say